Görme engellilerin yolculuklarını kolaylaştıran uygulama

Görme engellilerin duraklara gelen otobüslerden ve bu otobüslerin hangi hata ait olduklarından haberdar olmalarını sağlayan mobil uygulama Sesli Durak, ilk olarak Ankara’da hizmet vermeye başladı.

Boyner Grup’un sosyal girişimcilere kitlesel fonlama sağlamak amacıyla kurduğu Buluşum platformunda destek toplayan Sesli Durak, uygulamayı indiren görme engelli bireylerin konumunu tespit ederek, bulunduğu durak ve gelen otobüslerin hangi hata ait olduğu hakkında sesli olarak bilgilendirme yapıyor.

Tüm Türkiye’ye yayılmak için destek topluyor

Görme engellilerin günlük ulaşımlarını kolaylaştırmayı ve engelleri ortadan kaldırmayı hedefleyen Sesli Durak’ın Türkiye’nin başka illerinde de yaygınlaştırılması için Büyükşehir Belediyeleri ile görüşmeler yapan projenin sahibi sosyal girişimci Onur Kılıç, herkesi Buluşum üzerinden projesini desteklemeye davet ediyor: “Şu anda uygulamamız sayesinde Ankara’nın bütün duraklarında görme engelli bireyler kendi kendilerine seyahat edebiliyor. Hedefimiz bu sistemi bütün Türkiye’ye yaymak. Uygulamayı geliştirmek ve yaygınlaştırmak için destek bekliyoruz. Buluşum üzerinden bir kitlesel fonlama kampanyası başlattık. Kampanyanın hedefine ulaşması için tam bir ay süremiz kaldı. Siz de küçük büyük demeden destek olabilir, toplumsal bir sorunu birlikte çözmek için adım atabilirsiniz.”

0 cevaplar

Bir yorum bırakın


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir