Bir yılda bin kadın girişimci

Hepsiburada ve KAGİDER Girişimci Kadınlara Teknoloji Gücü projesini hayata geçirdi. Basın toplantısı 17 Mayıs Çarşamba Hilton İstanbul Bosphorus’da gerçekleştirilen projeyle 2017 sonuna kadar bin yeni kadın girişimcinin programa dahil edilmesi hedefleniyor.

Hepsiburada ve KAGİDER iş birliğiyle hayata geçirilen Girişimci Kadınlara Teknoloji Gücü projesinin basın toplantısı 17 Mayıs Çarşamba Hilton İstanbul Bosphorus’da gerçekleştirildi. E-ticaretle tanışmak ve işini internet ortamında büyütmek isteyen kadınlara yönelik olan projeyle kadınların e-ticarette yer almalarına ve işlerini büyütmelerine destek olunması amaçlanıyor.

Basın toplantısında konuşma yapan Hepsiburada Yönetim Kurulu Başkanı Hanzade Doğan Boyner; “Erkeklerin ekonomiye katılıp kadınların sınırlı kaldığı bir ekonomi, sürdürülebilir ve sağlıklı olamaz. TÜİK verilerine göre her 100 kadından 60’ı çalışıyor ama ülkemizde her 100 kadından sadece 27’si istihdam edilebiliyor. Türkiye genelinde girişimcilerin yüzde sekizi kadınken Hepsiburada platformuna baktığımızda da durum aynı. Pazar yerimizde sanal mağaza açanların sadece yüzde 10’u kadın girişimcilere ait ancak satıştaki oran bundan daha az. Biz Türkiye’de yaşıyoruz ve bu bizim sorumluluk alanımızda. Kendi faaliyetlerimizle kadınlarımıza yol göstermek ve onların işlerini büyütmelerine katkı sağlamamız gerekiyor” dedi.

Toplantıda konuşan Türkiye Kadın Girişimci Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Şule Yüksel de programın Türkiye’deki kadın iş gücünün potansiyelini ortaya koymada büyük fırsat yarattığını belirterek, kadınların fırsat eşitliği sağlandığı takdirde aşamayacakları engel olmadığını vurguladı. Türkiye’de sayıları 110 bine ulaşan kadın girişimcilerin yüzde 82’sinin hizmet sektöründe faaliyet gösterdiğine dikkat çeken Şule Yüksel, kadınların kurduğu işletmelerin yüzde 85’inin 3 yıl içerisinde kapandığını belirterek; “Kadın girişimcilerin önünde en büyük engelleri eğitim, finansa erişim, pazara erişim ve rol model eksikliği oluşturuyor. Bütün bunlar da kadınlarda özgüven eksikliğine sebep oluyor” dedi.

Toplantıda söz alan Hepsiburada Ticari Grup Başkanı Emre Ekmekçi; “Girişimci kadınlar Hepsiburada platformunda ürünlerini satmaya başladıklarında tüm Türkiye’den sipariş alabilir duruma gelecekler. Biz bu büyük erişim desteğinin yanı sıra komisyon oranlarında, siparişlerin kargolanmasında ve online pazarlamada oluşan birçok maliyeti bu program kapsamında üstleniyoruz” dedi.

0 cevaplar

Bir yorum bırakın


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir