Gelgit dalgalarından elektrik üreten uçurtma

Kuzey İrlanda’daki Strangford Lough gelgitler saniyede 1,4 metre ortalama hızla 4 metreye kadar yükseliyor. Gelgitlerden enerji üreten araştırmacılar, prototiplerini test etmek için Strangford Limanı’nında çalışmalara başladı. Proje kapsamında yılda 1.6 GWh kadar elektrik üretecek  12 metre genişliğindeki çok uçlu uçurtmaların inşa edilmesi amaçlanıyor.

Kuzey İrlanda’daki Strangford Lough gelgitler saniyede 1,4 metre ortalama hızla 4 metreye kadar yükseliyor. Gelgitlerden enerji üreten araştırmacılar, prototiplerini test etmek için Strangford Limanı’nında çalışmalara başladı. Proje kapsamındaçok uçlu uçurtmalar inşa edilmesi amaçlanıyor. Hafif ve esnek malzemelerle donatılmış tam hidro-dinamik bir tasarıma sahip uçurtma, su altındaki farklı hızlarda gelgit akışlarıyla  uçuyor. Testler fok balıklarıyla dolu, korunan bir alanda gerçekleşiyor. Bilim insanları, uçurtmayla nasıl etkileşim kurduğunu daha iyi anlamak için deniz canlılarının geçişini izlemek için bir sonar platform inşa etiler.

Minesto Çalışanı Heije Westberg uçurtmanın yapısından şu sözlerle bahsetti: “Bu deniz tabanına bağlı bir uçurtma. Uçurtmanın itici gücü ise dalgalar Kanatlar uçurtmanın ilerlemesini sağlıyor ve bu yolla hızlanıyor. Türbinler dönüyor ve döndükçe elektrik üretiliyor.” dedi.

 

Münesto Mühendislerinden Nancy Cecilia çalışmalarını anlatıyor: “Şu an sistemin yazılımını geliştiriyoruz. Nesneleri açıkça ayırmamız gerekir. Deniz canlılarının neyle gelgit tarafından sürüklenip uzaklaşılacağını nesnel olarak ayırmamız gerekiyor.” diye konuşuyor. Ayrıca 12 metrelik su altı uçurtması yakın zamanda Galler’de denenecek.

0 cevaplar

Bir yorum bırakın


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir