Üç tüp kanla hayatlara dokunan proje

Belki de Sensin, yeni projesi Bi’ Tutarsa’yı hayata geçirdi. Projeyle ilik bağışının önemi hakkında farkındalık yaratılması hedefleniyor. İnsanları donör olmaya yönlendirme misyonuyla harekete geçen projede hedef, kök hücre nakli bekleyen kanser hastalarının, uygun donör bulunarak, hayatta kalmalarını sağlamak. Milyonlarca kişinin kök hücre donör adayı olması hedeflenen kampanyaya Sunay Akın, Demet Evgar, Müjde Uzman ve Gürgen Öz’ün de aralarında yer aldığı çok sayıda ünlü isim destek veriyor.

Belki de Sensin platformu, Bu Kampanya Bi’ Tutarsa, Gerisini Kanser Düşünsün sloganıyla hayata geçirilen “bi’ tutarsa” projesiyle Edirne’den Hakkari’ye sıfır kanserli, bol sağlıklı bir Türkiye için 18-50 yaş arasında her yurttaş kök hücre donör adayı olmaya çağrılacak. Sosyal anket platformu Poltio’nun düzenlediği ankete katılan 1722 kişinin yüzde 66’sı Kök hücre donörlüğü hakkında bilginiz var mı? sorusuna hayır yanıtını verdi. Sunay Akın, Müjde Uzman, Serkan Keskin, Demet Evgar, Gürgen Öz, Ali İl, Alican Yücesoy ve Youtube’da Nedir? kanalıyla tanınan yönetmen Orçun Baş ve sunucu Büşra Şenol da kampanyada aktif olarak yer alacaklar.

63 ilde 1.800 gönüllüsü, 16 ilde ise 320 aktif gönüllüsü olan projenin kurucuları yeni kampanyalarının önemini şu sözlerle aktardı: “Düşünsenize! Sadece beş dakikanızı ayıracaksınız ve Kızılay’a üç küçük tüp kan örneği vereceksiniz. Sonuçta sizin kanınız bi’ tutarsa, bir hayat kurtarmış olacaksınız.”

Hedef: Yüzde yüz sağlıklı Türkiye!

Türkiye’de her yıl binlerce kişiye kanser tanısı konulduğuna dikkat çeken Belki de Sensin platformu kurucularından Aykut Kadir Kurt, uygun donör adayı bulunamadığı için her yıl yaklaşık 1000 kişinin hayatını kaybettiğini vurguladı. Kurt, hedeflerinin Alilerin yeniden top oynadığı, Ayşelerin yeniden ip atladığı, çocukların hayatlarını geri kazandığı yüzde yüz sağlıklı bir Türkiye olduğunu söyledi.

İstanbul Tıp Fakültesi Kemik İliği Bankası Koordinatör Yardımcısı Doç. Dr. Çiğdem Kekik Çınar, kampanya hakkında şunları söyledi: “Eşleşme sonrası nakil aşamasında toplumun korktuğu gibi bir durum söz konusu değildir. Nakil işlemi steril ortamlarda, basit işlemlerle, vericiye zarar verilmeden gerçekleştirilir. Ayrıca kemik iliği veya kandan kök hücre alımı nedeniyle, donörün hayatını ve iş gücünü etkileyebilecek herhangi bir sorun yaşanmaz. Yalnızca kemik iliğinin alındığı bölgelerde hafif ağrı hissedilebilir. İşlemlerden sonra donörler kendilerini hastaneden hemen ayrılacak kadar iyi hisseder. Ancak biz yine de donörün nakil işleminden sonraki birkaç gün ağır hareketlerden kaçınmasını öneriyoruz. Ayrıca tüm donörleri bağıştan 3, 6 ve 12 ay sonra kontrole tabi tutarak, her şeyin yolunda gittiğinden emin oluyoruz.”

 

 

0 cevaplar

Bir yorum bırakın


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir