Bu otomobil iki liraya şarj edilebiliyor

Kastamonu Üniversitesi Abana Sabahat-Mesut Yılmaz Meslek Yüksek Okulu’nda güneş enerjisiyle çalışan otomobil yapıldı. Aracın bataryası güneş enerjisiyle yedi saatte dolmasının yanı sıra şebeke elektriği kullanılarak da iki liraya şarj edilebiliyor.

Kastamonu Üniversitesi Abana Sabahat-Mesut Yılmaz Meslek Yüksek Okulunda güneşten aldığı enerjiyle saatte 60 kilometre hıza ulaşan ve bataryası dolduğunda 200 kilometre yol kat edebilen araç yapıldı. Geliştirilen yazılımla oluşturulan ön panelde hız ve pil durumu anlık takip edebiliyor. Ayrıca yerleştirilen kamera ve sensörler sayesinde sürüş kolaylığı da sağlanıyor. Aracın bataryası güneş enerjisiyle yedi saatte dolmasının yanı sıra şebeke elektriği kullanılarak iki liraya da şarj edilebiliyor.

Öğrencilerin üniversitenin sunduğu imkanları etkin şekilde kullandığını vurgulayan Yüksek Okul Müdürü Doç. Dr. Erol Turan; “Gururla söyleyebilirim ki yüksek okul öğrencilerimiz yaptıkları projeyle alanlarında önemli bir başarıya imza attı. Hedefleri için zamanlarını ve üniversitemizin onlara sunduğu imkanları çok iyi planladılar. Ortaya koydukları ürünler ve dayanışma içinde yürüttükleri çalışmalarıyla emeklerinin boşa gitmediğini hepimize ispatladılar” dedi.

0 cevaplar

Bir yorum bırakın


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir