Açlıkla mücadelede dijital dönem

Mastercard ve Dünya Gıda Programı iş birliğiyle 2012 yılından bu yana gerçekleştirilen Dijital Gıda projesiyle ihtiyacı olan insanlara 100 milyon öğün sağlanacak.

Almanya’nın Hamburg şehrinde gerçekleşen 2017 Küresel Vatandaşlık Festivali’nde Mastercard ve Dünya Gıda Programı, açlık ve yoksullukla mücadele etmek  için başlattıkları Dijital Gıda projesinde yeni bir taahhütte bulundular.Buna  göre Dünya genelinde en çok ihtiyaç duyan insanlara 100 milyon öğün programıyla fon ve yemek sağlanacak.

Nakdin dezavantajlarından arınmış ve açlık probleminin olmadığı bir dünya yaratmak için başlatılan proje, Birleşmiş Milletler’in 3 sürdürülebilir kalkınma hedeflerinden biri olan açlığı sıfırlamaya yönelik Mastercard’ın ,WFP ile gerçekleştireceği ilk global program olacak. Bu taahhüdü gerçekleştirmek için Mastercard ilk 12 aylık süreçte mümkün olduğunca fazla yiyecek sağlamaya çalışacak.

Yoksulluk kısır döngüsünü kırmak için Mastercard ve WFP birlikte daha önce de ortak programlar gerçekleştirmişti. Mastercard daha önce iş ortağı bankalarla ve perakendecilerle ortak oluşturulan fon sayesinde dünya genelinde 17 milyon çocuğa okul yemeği imkanı sağlamıştı. Bu yeni programın amacıysa en muhtaç durumdaki dünya vatandaşlarına ulaşmak.

Daha iyi bir hayatın kapılarını aralıyor

ihtiyacı olan milyonlarca çocuğun gıda ihtiyacının karşılanmasını sağlayacak. Açlıkla mücadele eden toplumlardaki ihtiyaç sahipleri, yerel işletmelerden elektronik kuponlar ile gıda temin edebiliyor. Bu kuponlar, cep telefonları veya kartlar aracılığıyla, finansal hizmetlere erişimi olmayan kişilere ulaştırılıyor. 2016’dan bu yana Mastercard çalışanları WFP ofisinde çalışarak, okul yemeğine yatırılan her 1 doların, daha iyi sağlık ve eğitim koşulları sunmasını ve 6$ olarak ekonomik geri dönüşünü sağlıyorlar.

0 cevaplar

Bir yorum bırakın


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir