Küsuratları yuvarlayıp bağışa dönüştüren girişim

Emre Danacı ve Erdi Yerebasmaz tarafından 2014 yılında başlatılan Yuvarla adlı sosyal girişim, 15 sivil toplum kuruluşuna destek vererek sivil toplum kuruluşlarına kaynak sağlıyor.

Mağazalardaki kasanın yanında duran bağış kumbaralarından yola çıkılarak e- ticaret sitelerinden alışveriş yapılırken de bağış yapılmasını sağlayan Yuvarla platformu, 2014 yılında hayata geçirildi. Yuvarla platformu,  hem bireysel bağış kültürünü geliştirmeyi hem de sosyal ve çevresel sorunlara çözüm üretmeye çalışan sivil toplum kuruluşlarına fon sağlamayı amaçlıyor.

Platformun nasıl çalıştığını anlatan Yuvarla Kurucu Ortağı Emre Danacı; “Örneğin,  bir e-ticaret sitesinden yapılan harcama 76.90 TL tuttu. Bunu 77 TL’ye yuvarlayarak aradaki 0.10 TL’yi seçiminize göre TEMA, Darüşşafaka, Kızılay, Unicef, AÇEV dâhil 15 farklı dernek, vakıf ve sivil toplum kuruluşuna bağışlayabiliyorsunuz. Bu bağış Yuvarla’ya değmeden direkt STK üzerinden tahsil ediliyor” dedi.

Üç yılda, Yuvarla kullanıcılarının 600 binden fazla küsuratlı harcama yuvarladığını ve STK’lara yarım milyon TL’den fazla bağış yapıldığını belirten Danacı; “Sadece kuruşlarını Kanserli Çocuklara Umut Vakfı’na bağışlayan Yuvarla kullanıcıları kanser tedavisi gören 24 çocuk ve ailesine umut oldu. TEMA’ya bağışlanan kuruşlar sayesinde de 20 futbol sahası büyüklüğünde bir alanın ağaçlandırılmasını sağladı. Hepimizin feda edebileceği küçük kuruşlar eğitimden sağlığa, çevresel konulardan afet ve insani yardım alanlarına çok sayıda insan ve canlının hayatını değiştirdi” dedi.

Yuvarla platformu; AKUT, Anne Çocuk Eğitim Vakfı, Darüşşafaka Cemiyeti, Kanserli Çocuklara Umut Vakfı, TEGV, Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı, TEMA Vakfı, Tohum Otizm Vakfı, Toplum Gönüllüleri Vakfı, Türk Eğitim Vakfı, Türk Kızılayı, Türkiye Korunmaya Muhtaç Çocuklar Vakfı, Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği, Türkiye Yeşilay Cemiyeti, UNICEF Türkiye Milli Komitesi, WWF-Türkiye, Doğal Hayatı Koruma Vakfı ile çalışıyor.

Kaynak: Hürriyet Haber

0 cevaplar

Bir yorum bırakın


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir