Bursa’da ihtiyaç sahiplerine kömür yerine doğalgaz yardımı

Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Bursagaz işbirliğiyle uygulanacak olan Yakıt Dönüşümünü Destekleme projesiyle birlikte hava kirliliğini azaltmak için ihtiyaç sahibi bireylere kömür yerine doğalgaz yardımı yapacak.

Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Bursagaz iş birliğiyle yapılacak olan Yakıt Dönüşümünü Destekleme projesiyle hava kirliliğini azaltmayı amaçlıyor. Bu kapsamda şehirdeki ihtiyaç sahibi 2 bine yakın aileye bu yıl kömür dağıtımı yerine doğalgaz sistemiyle yardımda bulunulacak. Özellikle kış aylarında hava kirliliğinin en yoğun olduğu Osmangazi, Yıldırım ve İnegöl ilçelerinde uygulanacak olan proje daha sonra tüm ilçelerde uygulanmaya başlayacak.

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe;“ Yakıt dönüşümünü destekleme projesiyle doğalgaz aboneliği bulunmayanların abonelik bedellerini Büyükşehir Belediyesi olarak karşılayacağız ve hane başına yılda dört ay (Aralık, Ocak, Şubat ve Mart ayları) olmak üzere ayda 50’şer TL’lik fatura desteğinde bulunulacağız. İhtiyaç sahibi vatandaşlara talepleri halinde doğalgaz sobasıyla ocağı da verilirken; Bursagaz tarafından hesaplanacak güvence bedellerinin beşte biri Büyükşehir Belediyesi tarafından ödeyeceğiz” dedi.

Daha sonra açıklamalarına devam eden Altepe, “Uygulayacağımız projeyle birlikte Bursa’da doğalgaz kullanan hane sayısı yüzde 100’lere varan oranda artırmayı ve şehirdeki hava kalitesi gözle görülür şekilde iyileşmesini amaçlıyoruz. Bu nedenle Büyükşehir Belediyesi olarak doğalgazın daha fazla kullanılması ve yaygınlaştırılmasını önemsiyoruz. Proje kapsamında doğalgazın daha da yaygınlaştırılması amacıyla özellikle dar gelirli ve doğalgaz tesisatı yaptıramayan vatandaşlarımızın tespitini yaptık. Biz zaten kömür yardımları yapıyoruz. Kömür yardımı yerine, doğalgazla ilgili bir sisteme geçelim fikrini benimsedik” diye konuştu.

 

0 cevaplar

Bir yorum bırakın


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir