Yapılan bağışlarla umutlar yeşerecek

Türkiye’de bireysel bağışlarla sivil toplum bilincini uyandırarak sivil toplum kuruluşlarına destek olmak amacıyla başlatılan Sosyal Bağış Hareketi’nde ekim ayında bağışlar, 25 yıldır toprağın ve doğal varlıkların korunması için çalışan TEMA Vakfı için toplanacak.

MarjinalSosyal’in girişimi ve Facebook’un destekleriyle başlatılan Sosyal Bağış Hareketi, Türkiye’de bireysel bağışlarla sivil toplum bilincini uyandırmak ve sivil toplum kuruluşlarına güç vermek amacıyla faaliyetlerine devam ediyor. Sosyal Bağış Hareketi’nde 15 ay boyunca her ayın ikinci perşembesinde bir sivil toplum kuruluşu sosyal medya üzerinde tanıtılıyor.

12 Ekim Perşembe günü bağışlar 25 yıldır yaşamın kaynağı toprağa sahip çıkan, doğal varlıkların korunması için bilim temelli çalışan, topraktan gelen toplumsal barışa inanan TEMA Vakfı için toplanacak.

“Türkiye çöl olmasın” sloganıyla yola çıkarak 1992 yılında Nihat Gökyiğit ve Hayrettin Karaca tarafından TEMA Vakfı kuruldu.25 yıldır TEMA Vakfı çalışanları ve gönüllüleriyle birlikte 12 bin 500 hektar alanda 14,5 milyon fidanı toprakla buluşturdu.

250 kırsal kalkınma, koruma ve ağaçlandırma projesi gerçekleştiren TEMA, aynı zamanda eğitim, savunuculuk ve gönüllülük faaliyetleriyle de kamuoyunun doğal varlıkların korunması konusunda bilinçlenmesi ve harekete geçmesi için faaliyetlerde bulunuyor. Vakıf, ülkemize doğayı tanıyan, doğanın bir parçası olduğunun bilincinde olan, günlük hayatındaki tercihlerinin doğaya etkilerinin farkına varan, sürdürülebilir yaşam için harekete geçen, doğa dostu nesiller kazandırmak amacıyla bugüne kadar 3 milyondan fazla çocuğa doğa eğitimleri ve farkındalık etkinlikleriyle ulaştı. 50 binden fazla öğretmene ve 35 bini aşkın kamu görevlisine çevre seminerleri verildi.

TEMA Vakfı, doğaya zarar verecek yasalara, bilimsel temellere dayanarak yasalarla karşı çıktı. Doğaya saygı duyulmasını siyaset alanında da garanti altına alabilmek için savunuculuk faaliyetleri sürdürüyor. Doğal varlıkları korumak adına açılan 239 davanın 115’i kazanıldı ve 68 dava ise devam ediyor.

TEMA Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Ataç; “Sosyal Bağış Hareketi, ülkemizde sivil toplum kuruluşlarına yönelik güveni artırmak adına çok anlamlı bir proje. Kurucularımız TEMA Vakfı’nı doğaya karşı bilgili, ilgili ve tepkili bir kamuoyu oluşturmak için kurdular. Ne mutlu bize ki bugün gelinen noktada TEMA Vakfı’nın yüz binlerce gönüllüsü ve destekçisiyle bir halk hareketi olduğunu ve toplumda her yaştan, her görüşten insanı doğa temelinde buluşturduğunu söylememiz mümkün. TEMA Vakfı olarak bizler 25 yıldır insanla, parçası olduğu doğa arasında bağlar kurmak; doğal varlıklarımızı; havamızı, suyumuzu, toprağımızı korumak için çalışıyoruz”dedi.

TEMA Vakfı’na 12 Ekim Perşembe günü TEMA Facebook sayfası bağış butonu ve BKM chatbot altyapılarıyla ya da doğrudan derneğin kendi internet sitesinden bağış yapabilirsiniz.

 

0 cevaplar

Bir yorum bırakın


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir