Afrika’ya can suyu

ALİKEV, Sen De Gel Derneği iş birliğiyle, kasım ve mayıs ayları arasında kuraklık geçiren Afrika’nın Gambiya bölgesindeki Sare Jiburu köyünü suyla buluşturacak. Çalışmalarına devam edilen Ali İsmail Korkmaz Su Kuyusu, 12 Aralık’ta düzenlenecek bir etkinlikle açılacak. 

ALİKEV, Sen De Gel Derneği’yle birlikte yedi ay boyunca kuraklıkla mücadele etmek zorunda kalan Afrika’nın Gambiya bölgesindeki Sare Jiburu köylülerini suyla kavuşturuyor.

Sen de Gel Derneği kurucularından İbrahim Betil, Ali İsmail Korkmaz Su Kuyusu projesi için neden Afrika’daki Sare Jiburu köyünü seçtiklerini şu sözlerle açıkladı: “Sare Jiburu köyü, Gambiya’nın en uzak ve en ihmal edilmiş bölgesi olan Upper River Region’da Gambisara diye adlandırılan bir noktada yer alıyor. Köyde 557 kişi yaşıyor ve oradaki çocukların önemli kısmı daha beş yaşına bile varamadan susuzluk nedeniyle hayatını kaybediyor.” Emel Korkmaz ise projeyle ilgili şu sözleri dile getirdi: “Oğlumun hayallerinde her zaman muhtaç olana yardım etmek ve eşitsizliği ortadan kaldırmak vardı. İşte bu yüzden Ali İsmail’imin adını yaşatacağımız su kuyusunun, Afrika’da yaşam savaşı verenlere bir nebze de olsa derman olmasını istedik.”

Haziran 2017 tarihinde çalışmalarına başlanan Ali İsmail Korkmaz Su Kuyusu Ağustos 2017 tarihinde tamamlandı. Su kuyusunun açılışı, 12 Aralık tarihinde Sen De Gel derneği kurucularından İbrahim Betil, Emel Anne ve Şahap Baba’nın katılımıyla gerçekleşecek.

0 cevaplar

Bir yorum bırakın


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir