Sosyal girişimler ödüllendiriliyor

Çocuklar ve gençler için sosyal faydaya odaklanan sosyal girişimlere yönelik olarak Allianz ve Impact Hub iş birliğiyle düzenlenen “Gelecek Nesilleri Cesaretlendirmek” programı kapsamında finale kalan sosyal girişimler belirlendi.

Allianz ve Impact Hub tarafından çocuklar ve gençler için sosyal faydaya odaklanan girişimlere yönelik olarak düzenlenen Gelecek Nesilleri Cesaretlendirmek programı kapsamında, finale kalan sosyal girişimler belirlendi. Türkiye’nin yanı sıra Almanya, Malezya ve Brezilya’da ilk kez hayata geçirilen program kapsamında finale kalan 10 sosyal girişim, gençleri etkileyen sosyal sorunlara odakları ve bu sorunların çözümü için harcadıkları çaba göz önünde bulundurularak belirlendi. Türkiye’den Reflect, BinYaprak ve Scode, Impact Hub’ın ‘Yatırıma Hazırlama Programı’ kapsamında desteklenecek 10 sosyal girişim arasına girdi.

“Şampiyon, geleceğe olumlu etki etmek isteyen girişimciler”

Allianz Türkiye Kurumsal İletişim ve Sürdürülebilirlik Ofisi Direktörü Burçun İmir; “Stratejimizde önleyici çözümlerle girişimcilik ve inovasyona odaklandık. İyi bir çevre, iyi bireyler, iyi kurumlar ve iyi bir toplum hedefini şirket faaliyetlerimizin odağına aldık. Eğitimden sağlık ve cinsiyet eşitliğine kadar birçok önemli sosyal soruna çözüm arayan girişimcileri merkezine alan bu programın ilk aşamasına yapılan 100’den fazla başvuru bizi çok mutlu etti. Mülteci sorunu, doğa dostu imalat, profesyonel yaşamda kadını güçlendirmek ve çocuklara kodlamayı sevdirme hedefleri finale kaldı. Programın uluslararası finalinde kim kazanırsa kazansın, bizce geleceğe olumlu bir etki yaratma arzusu şampiyon olacak” dedi.

 “Türkiye’den sosyal girişimlerin global pazarlardaki rekabet  potansiyelinin göstergesi”

Sosyal girişimciliğin dünyada ve ülkemizde her geçen gün önem kazanan bir konu olarak karşımıza çıktığını belirten Impact Hub’ın İstanbul ayağının kurucu ortağı Semih Boyacı; “Son yıllarda ülkemizde de doğru destek mekanizmalarıyla etkisini büyütme ve daha çok insan için değer yaratma potansiyeline sahip girişim sayısı önemli bir seviyeye ulaşmış durumda. Bununla beraber sosyal girişimcileri yatırıma sistematik bir şekilde hazırlayacak ve uygun yatırımcılarla buluşturacak mekanizmaların eksikliğini de görüyoruz. Impact Hub olarak Allianz’la birlikte global ölçekte tasarladığımız  ve Türkiye dahil dört ülkede uygulanmakta olan ‘Yatırıma Hazırlama Programı’ tam olarak bu ihtiyaca cevap veriyor. Program kapsamında seçilen 10 girişim arasında Türkiye’den de üç başarılı girişimin olması bizi çok heyecanlandırdı. Bu Türkiye’den sosyal girişimlerin global pazarlardaki rekabet  potansiyelinin de bir göstergesi” dedi.

Ödül 40 bin avro

Türkiye ve Almanya’dan üçer, Brezilya ve Malezya’dan da ikişer sosyal girişim gelecek altı ay içinde, Impact Hub ve Allianz mentorları ve eğitimcilerinin yürütücülüğünde, iş modelleri, stratejileri ve ekiplerine ilişkin sistemli bir değerlendirme ve geri bildirim sürecine girerek, büyüme ve yatırım planlarını oluşturacak. Programa katılan girişimler, ayrıca 40 bin avro değerindeki Allianz Gelecek Nesiller Ödülü’nü kazanmak için 15 Haziran 2018 tarihinde Almanya’nın Münih kentinde düzenlenecek yatırımcı gününe katılacak.

0 cevaplar

Bir yorum bırakın


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir