Bağışlar bu ay doğa ve kültür için yapılıyor

Sosyal Bağış Hareketi’nde bu ayki bağışlar, 1990 yılından beri doğa-kültür-insan arasındaki yaşamsal uyumun savunuculuğunu yaparak Türkiye’nin doğal, tarihsel ve kültürel varlıklarını korumak için çalışan Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı için toplanıyor.

90’lı yılların başında bir araya gelen aydınların evlerde başlayan tartışmalar sonucunda, somut bir çözüm seçeneği şekillenmeye başladı. ÇEKÜL böyle hayata geçirildi. Çeyrek asırda projeler gerçekleştirildi, eğitim programı hazırlandı, çocuklara, fidana ulaşıldı ve Türkiye’nin kültürel mirasına sahip çıkıldı.

ÇEKÜL, doğal dokunun kaybolmasıyla insanın yaşam alanının da tükeneceği bilgisiyle hareket ederek, toprağı, yeşili korumak ve çoğaltmak için İstanbul’da başladığı ağaçlandırma çalışmalarını Anadolu’ya yaydı. Herkese 7 Ağaç sloganıyla 1994 yılında 7 Ağaç Ormanları programını başlattı. 7 Ağaç, bir kişinin bir yılda tükettiği kadar doğal kaynağı temsil ediyor. ÇEKÜL 7 Ağaç Ormanları, her yıl tükettiğimiz kadar ağacı doğaya geri kazandırma olanağı sağlıyor. Bugüne kadar 54 sahada yaklaşık 900 bin doğaseverin desteğiyle dikilen fidanların sayısı 4 milyona ulaştı.

Yapılan tüm çalışmaların temelindeki doğa sevgisi ve kültürel mirası koruma bilinci; ÇEKÜL’ün eğitim programlarına da yansıdı. Öğrencilerin eğitim sürecine doğrudan ve etkin katılımı desteklenerek, yaparak ve yaşayarak öğrenmeleri sağlandı. ÇEKÜL, Bilgi Ağacı programıyla yılda yaklaşık 3 bin öğrenciye ulaşarak onları doğa ve kültür ilişkisini anlamaya, kentlerini tanıyarak, yaşamı keşfetmeye ve korumaya yönlendirildi. Öğretmenler için hazırlanan eğitim içerikleri ve kılavuz kitaplar aracılığıyla, doğal ve kültürel miras eğitim programları yıl içinde farklı okullarda uygulanıyor.

ÇEKÜL, eğitimlerin yanı sıra tarihi kentlerdeki kültürel dokunun geleceğe aktarılması amacıyla, koruma amaçlı kent planları hazırlanması, geleneksel evlerin korunması, tarihi çarşıların onarılması, kent meydanlarının yeniden düzenlenmesi ve kırsal mirasın yaşatılmasında koruma bilincinin gelişmesini sağladı.
ÇEKÜL Anadolu Araştırmaları, Vakıf bünyesinde özellikle kültürel mirasın korunması konusunda bilimsel araştırmalar yürütüyor. Bilgi Belge Merkezi ise Türkiye’nin doğa, tarih, mimarlık ve kültür alanında bir koleksiyona ev sahipliği yapıyor.

150’ye yakın Anadolu temsilcisi ve onların etrafında örgütlenen gönüllüleriyle İstanbul’un sınırlarını aşmış sivil bir güce dönüşen ÇEKÜL, tüm projelerini bağışlar sayesinde hayata geçiriyor.

15 ay boyunca her ay bir STK’nın sosyal medya üzerinden tanıtıldığı ve destek çağrısında bulunulduğu Sosyal Bağış Hareketi’nde bu ayki kurum Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı’na destekler 11 Ocak Perşembe günü yapılacak.

0 cevaplar

Bir yorum bırakın


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir