Turnalar için ses oldular

Anadolu’daki turna popülasyonunun korunması amacıyla Brisa ve WWF Türkiye tarafından dört yıldır yürütülen Turnalar Hep Uçsun projesine farkındalık yaratmak amacıyla Doğa İçin Çal platformuyla iş birliği yapıldı. Her iki kurumun çalışanları projeye gönüllü destek vererek Turnalar Hep Uçsun Korosu’yla birlikte Allı Turnam türküsünü çaldı ve söyledi.

Brisa ve WWF-Türkiye iş birliğiyle hayata geçirilen Turnalar Hep Uçsun projesiyle Türkiye’nin biyoçeşitliliği ve kültürü için önem taşıyan turnaların korunmasına hizmet etmek amaçlanıyor. Projenin daha geniş kitlelere erişmesi için Brisa ve WWF-Türkiye ekipleri Allı Turnam türküsünü seslendirerek bir video klip hazırladı. Doğa İçin Çal platformu iş birliğiyle gerçekleştirilen çalışmada 98 kişilik ekip farklı enstrümanlarla türküyü seslendirdi. Allı Turnam’ın stüdyo çalışmaları ve videonun çekimleri beş ay sürdü.

Turnaların Türkiye’deki yaşam alanı olan Çukurova Deltası’yla, İstanbul ve İzmit’te çekimleri gerçekleştirilen video-klip, nesli tehlike altında olan turnaların doğal ve kültürel bir değer olarak tanıtımına hizmet edecek.

Projeye katkıda bulunan Brisa CEO’su Cevdet Alemdar; “Turnalar için şimdiye dek gerçekleştirilmiş en kapsamlı projeye imza atmış bulunuyoruz. Bu sayede son dört yılda hem doğamız hem de kültürümüz için büyük önem taşıyan turnaların yaşam alanlarını korumaya aldık. Çalışmalarımızı genişletmek, turnaların neslinin devamı için daha güçlü bir adım atmak üzere 98 kişilik bir ekiple Turnalar Hep Uçsun projemize ses kattık. Bu sesin tüm Türkiye’ye yayılacağına ve turnaların huzurla yaşamlarını sürdüreceğine gönülden inanıyorum” dedi.

Doğal ve kültürel devamlılık için turnalar korunuyor

2013 yılında, Çukurova Deltası’nda başlatılan projeyle Turnalar Hep Uçsun ekibi, turnaların Çukurova Deltası’ndaki popülasyonu ve davranışlarının yanı sıra türe yönelik tehditleri araştırıyor ve gerekli önlemler konusunda yetkililerle ve yöre halkıyla görüşmeler yapıyor.

Proje kapsamında bugüne dek 21 bin km yol kat edilerek gerçekleştirilen gözlemlerde 10 bin civarı turna tespit edildi. Yöre halkıyla gerçekleştirilen çalışmalarla da turnaların korunması adına önemli bir farkındalık yaratıldı. Bölgede 30’u aşkın köy ziyaret edildi, 2 bin adet turna eğitim kitapçığı ilköğretim öğrencileriyle paylaşıldı.

Proje ekibinin paylaştığı bilgilere göre; dünya üzerinde 15 turna türü bulunuyor. Türkiye’de ise iki turna türü görülüyor; Turna ve Telli Turna. Çukurova Deltası’nda turnalar kasım-aralık aylarında uyuma noktalarına yakın bölgelerde beslenirken, ocak-şubat aylarında kuş uçuşu 100 km’ye yakın mesafe kat ediyorlar ve fıstık, pamuk, mısır, buğday tarlalarından besleniyorlar.

0 cevaplar

Bir yorum bırakın


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir