Çocuklara girişimcilik ruhunu aşılayan akademi

Çocukların ve gençlerin içindeki girişimcilik ruhunu ve potansiyelini ortaya çıkarmak için özgüven aşılayarak, interaktif girişimcilik eğitimleri veren Minorpreneurs’nun kuruluşunu ve bugüne uzanan hikayesini Minorpreneurs’un kurucu ortağı Ahmet Yağız Aktaşlıoğlu anlattı.

Minorpreneurs’un kuruluş hikayesini anlatabilir misiniz?
Üniversitede şu anki ortağım İlker Elal’la tanıştım. Birlikte birkaç girişimde yer aldık ve girişimler kurduk. Bizi etkileyen Sir Ken Robinson’nun Okullar Yaratıcılığı Öldürüyor isimli konuşması olmuştu. Okulun yaratıcılığı öldürdüğünü düşündüğümüz için girişimciliği çocuk yaşlardan başlatmalıyız diye karar aldık. “Neden çocuklar büyüdükçe yaratıcılıkları kayboluyor?” konusunda iki yıllık bir araştırma sürecine girdik. Minorpreneurs böyle hayata başladı.

Minorpreneurs’un amacı nedir?
Minorpreneurs’un ana amaçları; nitelikli eğitimi en inovatif, en çağa uygun, en iyi şekilde kişiselleştirerek çocuklara verebilmek ve onların özgüvenlerini yüksek tutarken de, potansiyelleri doğrultusunda yönlendirebilmektir. Bu doğrultuda 7-9 yaş arası için Minor, 10-13 yaş arası için Medio, 14-17 yaş arası için Major eğitim modellerini uyguluyoruz.

Bu eğitim modellerinde hangi eğitimleri veriyorsunuz ve bu eğitim modelleri arasındaki farklılıklar neler?
Minor eğitim modeli tamamen oyun temelli eğitime dayanıyor. Ayrıca hayatın kendisinin bir girişimcilik olduğunu çocuklara en doğru şekilde vermek amacıyla bu doğrultuda projeler geliştiriyoruz.

Medio eğitim modelinde,  hem çocuklara Minor modeli içeriklerini aşılıyoruz hem de çocukların doğru yolu seçmesi ve vizyonlarını geniş tutmaları için gelecek farkındalığı yaratmaya çalışıyoruz.

Major eğitim modelinde ise girişimciliği yüksek ölçüde vererek birer startup kurmalarını sağlıyoruz. Tüm eğitim modellerimizde de geçerli olmak üzere bütün çocuklarımızın ulaşmak istedikleri hayallere doğru onlarla daima el ele yürüyoruz.

Eğitimler dışında etkinlik veya başka projeler yapıyor musunuz?
WebSummit Türkiye elçisiyiz, WebSummit’in tanıtımı için etkinlikler düzenliyoruz. Globalde başarı getireceğine inandığımız blockchain tabanlı yapay zeka sistemli iki ayrı proje üstünde ilerliyoruz. Şubat ayında iki projenin de duyurularını yapacağız.

Eğitim verdiğiniz öğrencilerden kendi girişimlerini hayata geçiren var mı?
Minorpreneurs Fellowları birçok güzel projeye imza attı. Örnek vermek gerekirse öğrencilerimiz tarafından geliştirilen Lookater kapsamında, alzheimer hastalarının kaybolmalarını önleyen giyilebilir cihaz yapıldı. PIRA girişiminde, ihtiyaçlara göre kişiselleştirilebilir modüler drone geliştiriliyor. Atina.io girişimi ise kişiselleştirilebilen bir proje yönetim aracı. Compocket, elektronik laboratuvarlarında kullanılan ölçüm cihazlarını bilgisayar tabanlı ve mobil uyumlu hale getirerek çok daha etkili bir ölçüm deneyimi sunmayı hedefleyen bir donanım-yazılım projesi. Compocket girişimiyle öğrencilerimiz Türkiye’de iki yarışmada birinci, Almanya’da ise Berlin Betapitch’de dünya şampiyonu oldular. Son dönem büyük ilgi odağı haline gelen blockchain ve kripto paralar üzerine çalışan fellowlarımızdan biri ise kripto paraların analizini en doğru şekilde yapabilen ve bizler için en doğru alış ve satış yapabilen Cobotion isimli girişimi kurdu. Bunlar gibi birçok farklı girişime desteğimiz devam ediyor ve bu girişimlere her an yenileri ekleniyor.

0 cevaplar

Bir yorum bırakın


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir