Atıklar engelli bireyler için dönüştürülüyor

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın öncülük ettiği Temiz Çevre Engelsiz Hayat projesini destekleyen İstanbul Gaziosmanpaşa Belediyesi, ilçede bulunan atık bitkisel ve hayvansal yağları toplayarak engelli bireylerin akülü ve tekerlekli sandalye ihtiyacının giderilmesini sağladı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hayata geçirilen Temiz Çevre Engelsiz Hayat Projesi, Gaziosmanpaşa Belediyesi tarafından 2013 yılından beri uygulanıyor. Gaziosmanpaşa Belediyesi’nin destek verdiği proje kapsamında atık bitkisel yağlar toplanarak hem çevre kirliliğini önlemek hem de toplanan atık yağları ekonomiye geri kazandırarak engelli bireylerin tekerlekli sandalye ihtiyacını karşılamak amaçlanıyor.

Gaziosmanpaşa Belediyesi ekiplerince; Hizmet Binaları, Bilgi Evleri, Gençlik Merkezi, Kadın Koordinasyon Merkezleri, Muhtarlıklar, Aile Sağlığı Merkezleri, okullar, camiler, ilçe meydanı gibi 200 noktada bitkisel atık yağlar toplandı. Toplanan evsel atık yağlar, aracı firmalar tarafından çevreye zarar verilmeden geri dönüşümü sağlandı. Bitkisel atık yağların geri dönüşüme kazandırılarak elde edilen gelirlerle de engelli bireylerin akülü ve tekerlekli sandalye ihtiyaçları karşılandı. 5 litre ve üzeri toplanan atık yağlara karşılık talep doğrultusunda vatandaşlara 1 litre temizlik malzemesi de verilerek ilçe halkının projeye destek vermesi sağlanıyor. Ayrıca projeyle okulların temizlik malzemesi ihtiyaçlarına da destek olundu.

Sosyal sorumluluk projesi hakkında bilgi veren Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta; “Çevreye duyarlılık konusunda hepimiz sorumluluk taşımalıyız. Bu, geleceğimiz ve çocuklarımız için önem arz etmektedir. Birçok atık, çevreye geri kazandırıldığı gibi ekonomiye de katkı sağlıyor. Atık bitkisel yağlarımızı; okul, cami, belediye, muhtarlık gibi toplama noktalarına bırakarak, çevre kirliliğini önlediğimiz gibi engelli vatandaşlarımızın başta akülü tekerlekli sandalye olmak üzere pek çok ihtiyacına da destek oluyoruz. Projeyle hem çevre bilincini oluşturuyoruz hem de engelli vatandaşlarımızın her anında yanında bulunarak ihtiyaçlarını gideriyoruz” dedi.

2013 yılından beri uygulanan projeyle 150 bin litre atık toplanarak birçok engelli bireyin ihtiyacı karşılandı.

0 cevaplar

Bir yorum bırakın


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir