ÖRAV’ın eğitim programları başladı

Eğitimcilerin mesleki ve kişisel gelişimine destek sağlamak amacıyla faaliyet gösteren Öğretmen Akademisi Vakfı, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti eş finansmanında, Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen Avrupa Yetişkin Öğrenimi Gündemi projesi kapsamında Halk Eğitim Merkezleri’nde görev yapan idareci ve öğretmenlere eğitim vermeye başladı. Yedi pilot ildeki Halk Eğitim Merkezi eğitimcilerinin belirli başlıklardaki eğitimini üstlenen ÖRAV, Öğrenme’nin Öğreneni Olmak ve Ekip/Daşlık modülleriyle eğitimcilerle buluşacak.

MEB’in Hayat Boyu Öğrenme Eylem Planı kapsamında gerçekleşen proje kapsamında; eski hükümlü bireyler öncelikli olmak üzere tüm yetişkinlerin temel becerilerini geliştirmek ve etkin bireyler olarak yaşamlarına devam etmeleri konusunda farkındalık oluşturmak amaçlanıyor.

Proje faaliyetleri arasında; Halk Eğitim Merkezleri’nde görev yapan eğitimcilerin 21’inci yüzyılın temel becerileri olarak tanımlanan dijital okuryazarlık, sayısal okuryazarlık, düşünsel beceriler, iletişim becerileri ve sosyal beceriler gibi konularda gelişimi de amaçlanıyor. ÖRAV, projede üstlendiği sorumluluk kapsamında eğitim programlarıyla eğitimcilerde; kendini tanıma, takım olma, iş birliğine dayalı problem çözme, öğrenmeyi öğrenme, öğretmenlik becerilerinin kazanımı ve geliştirilmesi başlıklarında farkındalık yaratmayı ve bu becerileri yetişkinlere nasıl kazandırabilecekleri konusunda yol göstermeyi hedefliyor.

Eğitimler sonrasında, Halk Eğitim Merkezleri’nde istihdam edilecek veya eğitim alacak yetişkinlere verilecek eğitimlerin veriminin artırılması hedefleniyor.

Kasım 2017’den beri devam eden Avrupa Yetişkin Öğrenimi Gündemi projesinde, ÖRAV’ın üstlendiği eğitimler 21 Şubat-20 Mayıs tarihleri arasında; Eskişehir, Bursa, Hatay, Manisa, Mardin, Ordu, Malatya’daki Halk Eğitimi Merkezleri’ni kapsayacak. Eğitimlerin ilk etabı ise 21-22 Şubat’ta Eskişehir’de gerçekleşti.

0 cevaplar

Bir yorum bırakın


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir