Kullanılmayan her eşya artık iyiliğe dönüşüyor

Bugün istersek hepimiz birer “kahraman” olabiliriz. Nasıl mı? Sosyal bir girişim olan Givin’in kurucusu Başak Süer, bunu bizler için oldukça kolay hale getirdi. Pek çoğumuzun evinde kullanmadığı eşyalar vardır. İşte bu eşyalar tozlu raflarda duracağına, Givin uygulamasıyla görücüye çıkıyor ve orada ihtiyacı olan birine satışı gerçekleşirken, geliri de seçeceğiniz bir sivil toplum kuruluşuna gidiyor. Gelin şimdi tüm detayları uygulamayı kuran ve günümüzün #modernkahramanlar’ının ortaya çıkmasına vesile olan Süer’den dinleyelim…

 

Givin nedir? Hangi amaçla yola çıktınız?
Hem ülkemizdeki hem de dünyadaki birçok problemin ana kaynağının eğitim olduğunu düşündüğümüz bir kontekstte, her şeyimizle eğitime destek olabileceğimiz bir platform yaratma amacıyla yola çıktık. İyi amaçlara destek olmak için herkesin verebileceği bir şeyler vardır. Bağışı karşılıksız para vermekle yapılan bir işlem olmaktan çıkarabiliriz dedik. Givin, tüm kişi ve kurumların, her türlü ürün ve hizmeti bağış karşılığında verebilecekleri, yenilikçi, şeffaf bir mobil uygulama, bir sosyal girişim.

Nasıl bir sosyal fayda sağlıyorsunuz?
Sağladığımız sosyal fayda birkaç başlıkta özetlenebilir. İyi amaçlar için çalışan sivil toplum kuruluşlarına daha fazla bağış yapılmasını sağlıyoruz; kaynakları ekonomiye geri kazandırıp en verimli şekilde sosyal faydaya dönüştürüyoruz; kullanılmayan kaynakların başkaları tarafından kullanılmasını sağlayarak tüketimi azaltmaya yardımcı oluyoruz; tüm kişi ve kurumların sahip oldukları kaynakları sosyal faydaya dönüştürebilecekleri, herkes için kapsayıcı bir yöntem sağlıyoruz; yenilikçi, dijital bir platform ile STK’larının farkındalığının artmasına destek oluyoruz; sosyal girişimciliğin farkındalığının artmasına yardımcı oluyoruz.

Kullanılmayan eşyalar nasıl bağışa dönüşüyor? Uygulamayı anlatabilir misiniz?
Givin, bağışı özgürleştiriyor ve evde duran bir çantanın bile eğitime ya da iyi bir amaca destek olabilmesini sağlıyor. Hepimizin evinde bir hevesle alıp sonra bir kenara bıraktığı eşyalar vardır. Givin’i uygulama mağazasından indirdikten sonra, kullanmadığınız eşyanın birkaç fotoğrafını çekip bir cümleyle bilgilerini girebiliyor ve o eşyayı vermek için istediğiniz bir bağış tutarı ve bu tutarın aktarılmasını istediğiniz bir STK projesi seçiyorsunuz. Ürün uygulamada görülüp satın alındığında ise kişiye sadece ürünü karşı ödemeli olarak kargoya teslim etmek kalıyor. Böylece kullanılmayan bir eşya, çok uygun bir fiyata kullanılan bir eşyaya dönüşürken belirlenen destek tutarı da eğitime, çocuklara, gençlere katkı sağlamış oluyor. Destek oldukça da uygulamada puanlar ve puanlar neticesinde de ödüller kazanıyor kullanıcılarımız.

Hangi sivil toplum kuruluşlarıyla çalışıyorsunuz?
Şu anda TOG Vakfı, TEGV, Tohum Otizm Vakfı, TOÇEV, KAÇUV ve çok yakın zamandan beri HAÇİKO ile çalışıyoruz. Şimdiye kadar 30’un üstünde STK’dan talep aldık ancak ve henüz bu talebe yetişemiyoruz.

Kaç üyeniz var?
18 binin üstünde kayıtlı kullanıcımız, 30 binin üstünde kişiye de ulaşımımız var. Her geçen gün de büyüyoruz.

Bugüne kadar ne kadarlık bir bağış gerçekleşti? Rakam verebiliyor musunuz?
Ortaya çıkardığımız potansiyel bağış, yani geliri bağışlanmak üzere, Givin’de listelenen ürün ve hizmetlerin toplam tutarı 300 bin TL’nin üstünde. Bu rakamın da yaklaşık 80 bin TL’si bağışa dönüştü.

Şeffaflık konusunda kafadaki soruları nasıl gideriyorsunuz?
Şeffaflık Givin’in temel değerlerinden biri. Bu yüzden aktivite ve finansal raporlarını yayınlayan, Bağışçılık Hakları Beyannamesini kabul etmiş kurumlarla çalışıyoruz ve kullanıcılarımız bağışının bu kurumun hangi projesinde kullanılacağını, bu projenin bütçe detaylarını uygulama üstünden görebiliyor. Yakın zamanda, gerçekleşen projelerle ilgili görsel dokümantasyonu da uygulama üstünden paylaşmayı hedefliyoruz.

Markalarla iş birlikleriniz oluyor mu? Kimlerle çalışıyorsunuz?
Evet, duyarlı markaları da Givin’e dahil etmeye başladık. #modernkahramanlar ile birlikte iyi amaçlara destek olmak isteyen duyarlı markaların ürünlerini, hizmetlerini yeni kullanıcılarda buluştururken, tanıtım ve promosyonla sosyal faydayı birleştiren bir platformuz. Şu an uygulamada aktif olarak ürün ve hizmet bağışı yapan markalardan bazıları; Otacı, Bardabas, Mr.Cupo, Epizot Görsel Sanatlar, Kolektif House, Aristo Yayınevi, Ceres Yayınevi, Quick Sigorta. Getir yakın zamanda ödül destekçimiz oldu. BKM Express ise ilk sponsorumuz.

Önümüzdeki dönemde gerçekleştirmeyi planladığınız projeleriniz var mı?
Daha fazla duyarlı markanın ürün ve hizmetlerini Givin aracılığıyla desteğe dönüştürmeyi hedefliyoruz. Kurum çalışanlarının oluşturduğu fayda ekiplerini Givin’de daha fazla görmek için sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte çalışıyoruz. Platform için de sosyal fayda alanında sistem inşa etmeyi desteklemek isteyebilecek bir ana platform sponsoruyla işbirliğine gitmeyi planlıyoruz.

0 cevaplar

Bir yorum bırakın


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir