Bayer Genç Bilim Elçileri Projesi Bingöl’de gönüllü öğretmenlerle buluştu

Bayer Türk ve Toplum Gönüllüleri Vakfı’nın hayata geçirdiği Bayer Genç Bilim Elçileri projesi kapsamını genişleterek gönüllü öğretmenlerle başlattığı Bilim Okuryazarlığı Öğretmen Eğitimleri’nin bu seneki ilk eğitimini Bingöl’de gerçekleştirdi.

Bingöl’de görev yapan Bilim Elçisi öğretmenlerin gerçekleştirdiği eğitime çevre bölgelerden 30 öğretmen katıldı. Eğitim kapsamında ekip çalışması, beden dili, iletişim teknikleri konularında interaktif grup çalışmalarına da katılan gönüllü öğretmenler, kendi bölgelerindeki meslektaşlarına aktarımlar yaparak kartopu etkisi yaratacaklar.

Bayer Türk ve TOG işbirliği ile yedi yıldan bu yana çalışmalarını sürdüren Bayer Genç Bilim Elçileri projesi, 2018’de daha çok ilde yerel öğretmen eğitimleri düzenleyerek gönüllü olmak isteyen tüm öğretmenlere ulaşmayı hedefliyor.

Türkiye’de bilimin gelişimine katkı sağlıyor

Bayer Genç Bilim Elçileri projesi ilköğretim çağındaki çocukları gelecekte bilim insanı olma yönünde yüreklendirerek Türkiye’de bilimin gelişimine katkı sağlamayı amaçlıyor. Projesinin iki aşaması bulunuyor. Öncelikle gönüllü üniversite öğrencilerinden oluşan Bilim Elçileri, Bilim Okuryazarlığı başlığında formal olmayan eğitim modülleriyle tasarlanmış bir eğitime katılıyor. Ardından ilköğretim çağındaki çocukların bilime ilgi duymalarını ve bilimi sevmelerini sağlamak üzere, ilköğretim okullarında bir dizi etkinliği hayata geçiriyor.

Etkinlik faaliyetleri, haftalık ders saatleri dikkate alınarak okullarda gerçekleştiriliyor. Etkinliklerde çocukların ilgisini çeken ve Bayer’in küresel iş stratejileriyle örtüşen; artan ve yaşlanan dünya nüfusu, artan enerji talebi, artan gıda ve yem ihtiyacı, artan yaşam kalitesi ve azalan kaynaklar gibi dünyanın geleceğini ilgilendiren mega trendlere farkındalık oluşturacak yedi eğlenceli deney yapılıyor.

Bayer Genç Bilim Elçileri projesinin gezici birimi olan Bilim Tohumları Ekibi ise Bayer’in Türkiye’deki 60’ıncı yıldönümüne özel geliştirilen bir uzantısı olarak 2014 yılında hayata geçirildi. Bilim Tohumları Ekibi, gezici bir eğitim aracı ile yola çıkarak köy köy dolaşıyor ve kırsal yerleşimdeki çocuklar ile buluşuyor. Bugüne kadar yaklaşık 67 bin km kat eden ekip 196 noktada çocuklarla buluştu.

0 cevaplar

Bir yorum bırakın


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir