Sosyal medya üzerinden yürütülen ilk dijital sosyal sorumluluk projesi

Sosyal Bağış Hareketi, tam bir yıl önce Türkiye’deki sivil toplum kuruluşu ve bireysel bağış bilincini artırma hedefiyle MarjinalSosyal tarafından hayata geçirildi. Dünyada sosyal medya üzerinden yürütülen ilk sosyal sorumluluk projesi olan SBH’nin bir yıldır neler yaptığını MarjinalSosyal Genel Koordinatörü Serpil Güzel Ün ve Sosyal Bağış Hareketi Proje Koordinatörü Merve Aydın anlattı.

Bireysel bağış ve sivil toplum kuruluşu bilincini artırma hedefiyle başlatılan Sosyal Bağış Hareketi tam bir yılı geride bıraktı. Bir yıllık hedefiniz neydi, geldiğiniz noktayı nasıl değerlendiriyorsunuz?

Serpil Güzel Ün: Marjinal Porter Novelli olarak, kurulduğumuz günden bu yana sivil toplum kuruluşlarına (STK) destek veriyor ve onlarla yakından çalışıyoruz. STK’lar kurumsal sosyal sorumluluk yatırımları adına her zaman en önemli iş ortaklarımız oldu. Bu nedenle bünyemizde kurduğumuz STK Danışma Merkezi ile hem özel sektör işbirliklerini verimli hale getirmek hem de STK’ların tanıtım ve kaynak ihtiyacına alternatif çözümler üretmek için çalışıyoruz.

Sosyal Bağış Hareketi STK’lara yönelik toplumdaki algının iyileştirilmesini ve daha çok kişiyi sosyal değişimin bir parçası yapmayı hedefleyen uzun soluklu bir proje. Toplumdaki güven çemberini genişletmek amacıyla çıktığımız bu yolda başlangıç olarak 15 sivil toplum kuruluşuyla birlikte yürüyoruz. Onların tanıtım ve kaynak ihtiyacına çözüm üretmek için her bir STK için her ay etkili bir iletişim kampanyası yürütüyoruz. Geçtiğimiz yıl 31 Mart’ta lansmanını gerçekleştirdiğimiz Sosyal Bağış Hareketi birinci yılını doldurdu. Marjinal Porter Novelli ve MarjinalSosyal’in öncülüğünde başlatılan bu sosyal sorumluluk projesi, Facebook’un desteğiyle milyonlarca sosyal medya kullanıcısına ulaştı. Bağış hareketimiz sosyal medya üzerinden yürütülen dünyanın ilk sosyal sorumluluk projesi olarak www.facebook.com/sosyalbagishareketi üzerinden yönetiliyor.

Hareketimiz kapsamında, her ayın ikinci perşembe gününü ayın STK’sına güç vermek ve ihtiyaçlarını karşılayacak kaynağı yaratmak için “Sosyal Bağış Günü” ilan ederek medyada çok yoğun etkileşim sağladık. Hareketin amacı toplumsal ihtiyaçlarımıza ve sorunlarımıza kararlılıkla çözüm üreten STK’ları beğenen, yani “like”layan, onları paylaşan sosyal medya kullanıcılarını “sosyal bağışçı” yapabilmek, bir başka deyişle destekleri bir adım öteye taşımaktı. Bu amacımızı da bu proje ile gerçekleştirdik. Projemizi Marjinal Porter Novelli ve MarjinalSosyal’de çalışan yaklaşık 10 kişilik gönüllü bir ekiple ve kendi öz kaynaklarımızla yürütüyoruz. Facebook da çalışmalarımızı destekliyor.

Hangi STK’lara destek oldunuz?

Merve Aydın: Aralarında Koruncuk Vakfı, Bilim Kahramanları Derneği, Darüşşafaka Cemiyeti, KAÇUV, Hayata Destek Derneği, WWF, TEMA, TEGV, KEDV, ÇEKÜL, AÇEV, AKUT, TOÇEV, Tohum Otizm Vakfı ve ASHOKA olmak üzere 15 sivil toplum kuruluşunu (STK) “Biriniz Hepimiz İçin” sloganıyla tek platformda topladık ve Türkiye’de Facebook üzerinden bireysel bağış ve sivil toplum kuruluşu bilincini artırmayı hedefledik.

Proje neden Facebook üzerinden yürütülüyor?

Serpil Güzel Ün: İlk sosyal platform olmasıyla öne çıkan Facebook ülkemizde de oldukça yaygın ve yoğun bir biçimde kullanılıyor. Ayrıca, önceki projelerini göz önünde bulunduğumuzda Facebook’un STK’lara yönelik duyarlı bir platform olduğunu düşünüyoruz. Sosyal Bağış Hareketi’nin amaç ve hedefleriyle ortak bir anlayışa sahip olduğuna inandığımız için birlikte hareket ediyor, Facebook’tan destek alıyoruz.

Bu projeden kazancınız var mı?

Merve Aydın: Bu projeden hiçbir kazancımız yok. Bu proje MarjinalSosyal’in sosyal sorumluluk projesi olarak, geniş ve alanlarında yetkin bir ekibin gönüllü katkısıyla ile yönetiliyor. Toplanan bağışlar doğrudan STK’ların kaynaklarına yapılıyor.

STK’ların kaçı sosyal medyanın bağış toplamada etkili olduğunu düşünüyor?

Serpil Güzel Ün: STK’ların bireysel bağışçılığı artırmak ve sosyal değişim yaratmak için sosyal medyayı ne kadar etkili şekilde kullanabildikleri bulundukları yer ve internet altyapısına bağlı olarak farklılıklar gösterse de kuruluşların çoğunluğu sosyal medyanın gücüne inanıyor. Sivil Toplum Online Teknoloji Raporu 2017 bulgularına göre; STK’ların yüzde 95’i sosyal medyanın çevrimiçi marka bilinirliği için etkili olduğunu düşünüyor, yüzde 71’i sosyal medyanın çevrimiçi bağış toplama için etkili olduğunu düşünüyor, yüzde 88’i ise sosyal ağ mecralarının sosyal değişim yaratmada etkili olduğunu kabul ediyor. Rapora göre sosyal ağ mecraları içerisinde STK’ların en çok tercih ettiği platform olarak Facebook öne çıkıyor. Küresel çapta yapılan araştırmaya katılan sivil toplum kuruluşlarının yüzde 92’si Facebook sayfası bulundurduklarını ifade ediyor. Diğer sosyal medya platformlarının kullanım oranları ise yüzde 72 ile Twitter, yüzde 55 oranla Youtube ve yüzde 51 ile Linkedin, nispeten daha yeni bir mecra olan Instagram ise yüzde 39 oranla son sırada.

Toplam ne kadar kişiye nasıl erişim sağladınız?

Merve Aydın: Yaklaşık 18 milyon kişiye sosyal medyadan ve geleneksel medyadan erişim sağladık. Her STK’ya özel Facebook’ta kullanılmak üzere frame tasarlandı, tasarlanan frameler binlerce kişi tarafından kullanıldı. Facebook, Twitter ve Instagram’da her STK kampanyasına özel postlar hazırlandı. Her STK için basın bülteni hazırlanıp servis edildi ve mailingler yapıldı.

Bugüne kadar en fazla etkileşim hangi STK için toplandı?

Serpil Güzel Ün: Facebook üzerinden toplam 583 bin 195 etkileşimle WWF, Sosyal Bağış Hareketi sayfasında ve kendi sayfalarında en çok etkileşimi aldı. Erişim konusunda ise en fazla kişiye erişen 5 milyon 68 bin 764 ile KAÇUV oldu.

Etkileşim çıktılarından örnekler verir misiniz?

Merve Aydın: Elbette birkaç örnek verebiliriz. Darüşşafaka Cemiyeti için hazırladığımız frame’i 2 bin 700 kişi kullandı. 17 bin kişiden fazla web site ziyareti gerçekleşti ve hala devam ediyor. AÇEV, 400’den fazla yeni takipçi kazandı. TEGV düzenli 31 bağışçı kazandı. Sosyal medya hesaplarında takipçi sayıları ve görünürlüğü arttı.

Bağışçıların şeffaflık konusundaki kaygılarını nasıl giderdiniz?

Serpil Güzel Ün: Sosyal medya üzerinden gerçekleştirilen Sosyal Bağış Hareketi’ne bağlı STK’lara destek olan bağışçılar doğrudan STK’ların bağış hesaplarına yönlendiriliyor. Dolayısıyla bağışçılar nezdinde oldukça şeffaf bir ortam sunduk.

SBH’nin ana hedeflerinden biri Türkiye’de bireysel bağışın yayılması. Bu konuda nasıl bir gelişim kaydedildi bir yılda?

Merve Aydın: Araştırmalar doğrultusunda sivil toplum kuruluşlarını daha etkin iletişim yöntemleriyle anlatmamız, kendi ekosistemlerinde destek kazanmış STK’ların etki alanını genişletmemiz ve STK’lar için destek tabanı sağlamamız gerektiği sonucuna vardık.

SBH’ye dahil olmak isteyen STK’ları nasıl seçiyorsunuz? Kriterler var mı?

Birinci yılda bu harekete dahil olan sivil toplum kuruluşlarını bir seçime tabi tutmadık. MarjinalSosyal STK Danışma Merkezinde yer alan STK’lar platformumuza dahil oldu. Ortak özellikleri, toplumsal sorunlara ve ihtiyaçlara sürdürülebilir çözümler üreten, hedef – sonuç odaklı çalışıyor olmaları, şimdiye kadar yürüttükleri çalışmalardan hem niteliksel olarak hem niceliksel olarak anlamlı ve ölçülebilir sonuçlar almaları, Türkiye’de değişime yön vermeleri olarak sıralayabiliriz.

Önümüzdeki süreçte farklı STK’larla çalışacak mısınız?

Merve Aydın: Elbette projeye dahil olan 15 STK ile birlikte yeni sivil toplum kuruluşlarını da STK Danışma Merkezi bünyesine dahil etmeye başladık.

İkinci yıl için planlarınız neler?

Türkiye’de bağış konusu kurumsallaşmış değil. Özünde yardımsever bir toplum olmamıza rağmen henüz STK’ları desteklenecek kanallar arasında görmeye başlamadık. Sosyal Bağış Hareketi olarak, bizler için çalışan, sorunlara kalıcı ve sürdürülebilir çözümler üreten, fayda sağlayan, şeffaf, hesap verebilen, yani güvenilir STK’lara yapılan bağışları artırmayı ve ulaşabildiğimiz herkesin “sosyal bağışçı” olmasını hedefliyoruz. Türkiye’de bu potansiyeli görüyor ve bu potansiyeli harekete geçirdiğimizde hepimizin içinde bulunduğu sivil toplumun güçleneceğine, özgürleşeceğine, içimizdeki umudu büyüteceğine inanıyoruz. Sivil toplum kuruluşlarının gerçekleştirdiği değişimi görünür kılmak ve toplumdaki güven çemberini genişletmek için başlatılan hareket bir sonraki yılın sivil toplum kahramanlarıyla buluşmaya hazır.

Böyle bir oluşumun Türkiye’de olması neden önemliydi? STK’ların gözünden SBH’nin önemini vurgulayalım.

Merve Aydın: Türkiye’de bireysel bağışın alışkanlık haline gelmesini istiyoruz. Bu yüzden her ayın ikinci perşembe gününü Sosyal Bağış Günü ilan ettik. Eriştiğimiz her kişiye mesajımız, her ay, ayda sadece bir kez, küçük bir tutarla sivil toplum kuruluşlarına bağış yapması yönünde. Türkiye’de bireysel bağış kültürü oluşturmaya katkı sağlamak amacıyla her ay bir STK için sosyal medyada yüksek görünürlük sağlayarak ortalama 2 milyon tekil kişiye erişiyoruz.

Küçük bağışlarla büyük farklar yaratmak için her ay, ayda bir kez tavrımızı çözümden yana koyarak duyarlı olduğumuz konularda değişimi tetiklemek için harekete geçebileceğimizi biliyor ve topluma bu çağrıyı yapıyoruz: #birinizhepimiziçin

Sosyal Bağış Hareketi Sosyal Medya Hesapları

facebook.com/sosyalbagishareketi

instagram.com/ sosyalbagishareketi

twitter.com/BagisHareketi

#birinizhepimiziçin

0 cevaplar

Bir yorum bırakın


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir