Burs fonuna dönüşen sergi

Kale Grubu’nun 60’ıncı kuruluş yıldönümü kutlamaları kapsamında sanatseverlerle buluşturduğu Füreya Koral’ın retrospektif sergisi, genç seramik sanatçılarına burs fonuna dönüştü.

Kale Grubu, Füreya Koral’ın vefayının 20’nci yılı anısına düzenlediği Füreya Sergisi ile son dönemde seramik alanında yapılan en kapsamlı sergiye imza attı. İlk çağdaş seramik sanatçılarından Füreya’nın vefasının 20’nci yılında ‘anmak kadar anlamak’ ve ‘anlatmak’ fikrinden yola çıkarak hazırlanan serginin çıkış noktası, gelenek ile yeniliğin kesiştiği noktada, zorluklara rağmen hiç pes etmeyen Füreya’yı tüm yönleriyle yeni nesillerle bir araya getirerek, bu topraklardan çıkacak nice Füreya’lara ilham vermek, seramiği ve tasarımı kitlelerle buluşturmak.

Kız öğrencilere destek

Bir seneyi aşkın süren çalışmanın ardından 18 Kasım 2017’de kapılarını açan ve yoğun ilgi toplayan sergi, sadece Füreya’nın en kapsamlı retrospektif sergisi olmakla kalmadı; sosyal fayda yaratarak gençlere burs fonu da oluşturdu. Sergide sanatseverlerle buluşturulan sınırlı sayıda üretilmiş el yapımı Füreya imzalı fincan ve defterlerin geliri Kaleseramik Vakfı (KSV) bünyesinde oluşturulan Füreya Burs Fonu’na aktarıldı. Bu fon ile, üniversitelerin seramik ve cam bölümlerinde okuyan ve gelecek vadeden kız öğrencilerinin eğitimine destek verilmesi amaçlandı.

Türkiye genelindeki tüm üniversitelerin seramik/cam bölümü öğrencilerinin katıldığı ve başvuranlar arasından yedi kişinin seçildiği burs fonunun amacı ise Füreya’dan ilham alan genç sanatçıların gelecek hayallerine katkı sağlayabilmek. Fonun bir diğer amacı da sürdürülebilir olması. Bursu kazanan öğrencilerin öğrenim hayatları boyunca bu burs fonundan yararlanabilmesi amaçlanıyor. Füreya’nın hayatından ilham alan burs fonu, diğer fonlardan farklı olarak interaktif bir şekilde ilerleyecek. Bursu kazanan öğrencilerle sergi ve atölyelerin ziyaret edilmesi, sanatçı buluşmaları gerçekleştirilmesi amaçlanırken, staj ve iş imkanları da sunulacak.

0 cevaplar

Bir yorum bırakın


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir