Yunus Emre Enstitüsünün ‘Mobil Matematik Müzesi’ Saraybosna’da

Yunus Emre Enstitüsünün Türkiye Akademik ve Bilimsel İş Birliği Projesikapsamında yola çıkan “Mobil Matematik Müzesi” tırı Saraybosna’da öğrencilerle buluştu.

 T.C. Cumhurbaşkanlığının himayelerindeki Türkiye Akademik ve Bilimsel İş Birliği Projesi (TABİP) kapsamında Yunus Emre Enstitüsü tarafından gerçekleştirilen Mobil Matematik Müzesi’nin yeni durağı Saraybosna oldu.

Çocuk ve gençlerin bilime, matematiğe ve fen bilimlerine ilgilerinin artırılmasına katkı sağlaması amaçlanan Mobil Matematik Müzesi’ne Saraybosna’daki Fatima Gunic İlkokulu öğrencileri büyük ilgi göstererek, eğitim materyalleriyle teorik bilgileri pratiğe dökme şansı buldular.

Mobil Matematik Müzesi45 binden fazla öğrenciye ulaştı

Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Şeref Ateş, Mobil Matematik Müzesi projesinin ilk olarak Türkiye’deki Suriyelilerin geçici barınma merkezlerinde başlatıldığını ve farklı şehirlerde öğrencilerle buluştuğunu ve bugüne kadar 45 binden fazla öğrenciye ulaşıldığını açıkladı. Proje dolayısıyla öğrencilerin, matematiğin korkulacak değil, eğlenceli bir ders olduğunu, günlük hayatın ve her şeyin içinde matematiğin yer aldığını gördüklerini söyledi.

Saraybosna’dan sonra Macaristan’a hareket edecek

Sarabosna’da büyük ilgi gören Mobil Matematik Müzesi’ni yaklaşık 700 öğrenci ziyaret etti.  Fatima Gunic İlkokulu Müdürü Hajrudin Cuprija, çocuklara matematiğin somutlaştırılmış halini materyallerle gösterdiği için müzenin önemli olduğunu vurguladı.

Çocukların gelecekteki hedeflerini belirlemesinde de projenin katkısı olacağını belirten Cuprija, Mobil Matematik Müzesi’ni Saraybosnalı çocuklarla buluşturan T.C. Cumhurbaşkanlığına ve Yunus Emre Enstitüsüne teşekkürlerini iletti.

Mostar şehrindeki bir lisede de sergilenen Mobil Matematik Müzesi, 12 Mayıs’ta ülkenin kuzeyindeki Tuzla şehrindeki bir lisede öğrencilerle buluştuktan sonra, Bosna Hersek’in ardından Macaristan’a hareket edecek.

0 cevaplar

Bir yorum bırakın


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir