Önce bir uçmak lazım, gökyüzüne bakıp düş kurmak lazım

Türkiye’nin kadın sosyal girişimcisi Nardane Kuşçu’yla (Nar Anne) yakın zaman önce sipariş ettiğimiz organik fidelerimizi almak üzere gittiğimiz Kocaeli Kandıra’daki Narköy’de tanışma fırsatım oldu. İstanbul-Kocaeli yolu boyunca Nar Anne ve Nar Köyü ile ilgili medyada yer alan haberleri inceledim ki, henüz köye varmadan birçok bilgiye sahip oldum ve Nar Anne’den çok etkilendim. Çok güzel bir gün bizleri bekliyordu hissediyordum. Arabadan adımımı ilk attığım andan itibaren doğanın duru kokusu, beraberinde huzur ve sade kuş sesleri karşıladı bizi. Nar Anne haber salmış olmalı ki doğrudan onun yanına yönlendirildik. Çiftlikte kendi yetiştirdikleri organik ürünlerle hazırlanan özel bir kahvaltıya bizi de buyur etti. Yol sarhoşluğumuz kahvaltıda yer alan, daha önce tat deneyimi yaşamadığım yiyeceklerle dağıldı ve yerini eşsiz tatlara bıraktı. Sonradan öğrendim ki konuklara sunulan ürünlerin yüzde 80’i kendi üretimleri. Narköy’de yediğiniz ve içtiğiniz her ürünün nerede ve ne şekilde üretildiğini görmek, deneyimlemek ve dilerseniz öğrenmek mümkün.

Nar Anne – Nardane Kuşçu’nun müthiş bir bilgi birikimi var. İçinde beslediği bilgiyi paylaşmaya o kadar hazır ki, çiftliği kendisiyle bizzat sohbet ederek gezme fırsatı buldum ve kendisinin bitki, tohum, sürdürülebilirlik, doğa, ekosistem, hayvanlar ve birçok konuda derin ve değerli bilgi birikimini keşfettim. Kuş sesleriyle doğada büyük bir arazide yer alan çiftlikte bir tam gün vakit geçirebilirseniz ne demek istediğimi anlayabilirsiniz.

Yeşil Yıldız Belgeli Narköy’ünde birçok konuda ilkleri görebilirsiniz

Adana Ceyhan’da bir çiftlikte doğan ve babaannesinin yönettiği bu çiftlikte büyüyen Nardane Kuşçu, yıllar içinde çalışma hayatının içinde olsa da toprakla bağını hiç kaybetmemiş. İlkokul öğretmenliğinden emekli olduktan sonra organik tarım çiftliği kurma düşünü ailesiyle paylaştıktan sonra, büyük bir sabır ve emekle düşlerine kavuşan Kuşçu, 2007 yılında tarım çiftliği ve yaşam merkezi Narköy’ü kurmuş.

“Düşü olmayanın işi olmaz” derken düşlerin peşinden gitmenin önemini vurgulayan Türkiye’nin kadın sosyal girişimcisi Nardane Kuşçu ekliyor: “Kadınlar iş hayatında imkân verildiğinde erkeklerden daha da başarılı olabilir”.

Narköy, eğitim odaklı bir merkez olarak çağdaş bir çiftlik ve otel mantığıyla hizmet veriyor. 14 oda, aile ve grup konaklama üniteleri, organik çiftlik yemeklerinin pişirildiği restoran, derslikler, organik tarım çiftliği, muhteşem bir orman ve doğanın sürprizlerini sunan Narköy’de, çeşitli eğitim, aktivite ve atölye çalışmalarına katılmak, sevdiklerinizle doğanın içinde bir tatil geçirmek ya da arkadaşlarınızla vakit geçirmek mümkün. Atıkları permakültür ilkeleriyle çiftlik sınırları içinde yeniden değerlendirilen Narköy’de odalarda, ortak ve dış alanlarda kullanılan birçok eşya da geri dönüşümden oluşmuş. Tesis betondan temeller üzerine kurulmuyor, yerden yüksek bir şekilde yeryüzüne hiç zarar vermeyecek hatta kaldırılsa bile altı ay sonra doğanın yeniden eski halini almasını sağlayacak şekilde inşa edilmiş.

 

Narköy, yüzlerce çeşit tohumuyla dünyanın en önemli tohum bankalarından biri

Nardene Kuşçu, çocukluğundan beri tohum biriktirmiş. Dönüşümü sağlayan bu tohumlar yıllar içinde mutlulukla çoğalmış ve Narköy’deki tohum bankasında korunuyor. Bir kısmı toprakla buluşuyor ve vakti gelince dönüşüm yolculuğu için yeniden tohumları toplanıyor. Bu döngü böyle sürüyor.

1.200’ün üzerinde çeşit tohum 14 derecede, yüzde 50 nemi olan bir odada tutuluyor. Çiftlikte ayrıca atlar, büyükbaş ve küçükbaş hayvanlar, arılar, eşek ve sayısız bitki çeşidi var. Çiftlikte sertifikalı organik fide yetişiyor. Ayrıca organik çiftlik kurmak isteyen kişi ve kurumlara da danışmanlık hizmeti veriyorlar.

Kocaeli Kandıra’da kurulan, Türkiye’nin ilk eğitim odaklı sürdürülebilir turizm merkezi ve organik tarım çiftliği Narköy’ün kapısı, doğayla iç içe vakit geçirmek ve ona katkıda bulunmak isteyen herkese açık. İster eğitime katılmak, ister çiftlik hayatını deneyimlemek, isterseniz de doğanın kalbinde zaman geçirmek için yolunuzu Narköy’e düşürebilirsiniz.

0 cevaplar

Bir yorum bırakın


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir