Sosyal Fayda Zirvesi’nde iyilik konuşuldu

Bu yıl beşincisi düzenlenen Sosyal Fayda Zirvesi, Hilton Bosphorus İstanbul Convention Center’da gerçekleşen oturumlarla devam ediyor.

Sosyal Fayda Zirvesi’nin 2018 İstanbul ayağında sunuculuk yapan Halit Ergenç, “Bizler dünyayı kurtarabilecek son nesiliz. Sadece dünyaya değil, hayvanlara, diğer insanlara ve en önemlisi kendimize kötü davranıyoruz. İnanılmaz bir tüketim çılgınlığı içerisindeyiz. Dünyanın tüm bilgisine sahipken bir yandan da cehalete mahkumuz. Dünyanın sonuna doğru büyük bir hızla yaklaşıyoruz.” diyerek açılış konuşmasını gerçekleştirdi.

Zirvede, “Geleceğin Değerleri, Değerlerin Geleceği” başlıklı bir konuşma yapan Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Begüm Doğan Faralyalı; “Dünya nüfusunun yüzde 1’lik geliri dünya nüfusunun yüzde 99’undan fazla. Bu uçurum derin ancak kaderlerimiz birbirine bağlanıyor. Ancak en zayıfımız kadar güçlüyüz, kendimizi dünyanın en uzak köşesinde çıkan bir hastalıktan izole edemiyoruz. Örneğin, mülteci sorunu hepimizi etkiliyor. Hiçbir zaman bu kadar ortak bir kader paylaşmadık. Herkesi kapsayan yeni bir sisteme geçmek zorundayız. BM’nin 2015’te ortaya koyduğu hedefler aslında bu yeni sistem için bize yol gösteriyor. Toplumun her kesimine, özellikle de iş dünyasına önemli roller düşüyor. Onlar olmadan bu değişimi gerçekleştirmemiz imkânsız. Sürdürülebilir iş modelleri 380 milyon istihdam yaratabilir. Bankacılıktan teknolojiye, yeni şehirleşmeden sağlığa kadar yeni fırsatlar yaratıyor. Kadının ve erkeğin iş hayatına eşit şekilde katılımını sağlamak son derece önemli. Sürdürülebilirlik hedeflerini iş stratejimize temel büyüme stratejimize dâhil etmeliyiz. Sektörel oluşumlarda neler yapılabileceğini birlikte tartışmak çok değerli olacaktır. Bugünün dünyasında, hikâyesinde fayda taşımayan markalar kaybolmaya mahkûm olacaklar. Ortak Değerler Hareketi’ni işte bu anlayışlarla benimsedik. Ortak değerlerimizi sadece ülke olarak değil, tüm dünyayı göz önüne alarak tanımlamalıyız. Ortak Değerler Hareketi, değerleri yaşamın merkezine koymaktır. Bireysel değerlerimizi keşfederek, müşterek değerlerimiz etrafında bütünleşmemizi sağlayan ve ayrıştırıcılıktan ziyade birleştirici bir yaklaşım benimsememizi hedefleyen bir sosyal sorumluluk projesidir” dedi.

 

Kadınların Artan Gücü panelinde Avukat Ece Güner Toprak ve Koton Yönetim Kurulu Üyesi Gülden Yılmaz konuştu. Toplumsal cinsiyet eşitliği için neler yapılmalı?”üzerine konuşan Ece Toprak; “Devletimizin cinsiyet eşitliği konusunda örnek olması gerekiyor. En temel konulardan biri kadının yaşam hakkını korumak. Kadınlarımızın yüzde 36’sı hayatlarında bir dönem şiddet gördüğünü söylüyor. Yargının sıfır tolerans konusunu daha iyi uygulaması gerekiyor. En önemli konulardan biri de karar alıcı pozisyonlarda toplumsal cinsiyet kotası. Kota uygulamasından sonra toplum da bu durumu benimseyecektir. Kadınların daha fazla dayanışma göstermesi gerekiyor” dedi.

 

Dayanışma projesi örneği olarak Koton-El emeği projesini gösteren Koton’un sahibi Gülden Yılmaz, Toplumsal hayata katılmayan kadınları gelir elde edebilecekleri bir projeye dahil etmek istediklerini vurguladı ve 18 şehirde 6 binden fazla kadının 120 mağaza için el emeğiyle üretim yaptığını ve elde edilen toplam 2 milyondan TL’den fazla gelirin kadınlar arasında paylaştırıldığını söyledi.

 

Sosyal Fayda ve Teknoloji oturumu

Sosyal Fayda ve Teknoloji oturumunda Armut.com Kurucu Ortağı ve Genel Koordinatörü Başak Taşpınar Değim; “Biz veriyi iki tarafın birbirine güvenmesini sağlamaya çabalıyor ve etik yöntemler kullanıyoruz. Hizmeti alan kişilerin iyiliğine odaklanıyoruz. Teknoloji sayesinde kişiler evlerine ekmek götürebiliyor. Çok fazla insani hikâye yaratıyoruz. Teknoloji bizce buna hizmet etmeli ve biz de Armut.com olarak bunu hayata geçirmek için çalışmayı sürdüreceğiz” şeklinde konuştu.

 

Core Strateji’nin CEO’su Ussal Şahbaz konuyla ilgili olarak şu ifadeleri kullandı: “Start-upları, ‘Mültecilerin sorunlarını çözmek için ne yapabiliriz?’ sorusuna yanıt bulmaya odaklanan Birleşmiş Milletler ve Bill Gates Vakfı şu anda bir çalışma gerçekleştiriyorlar. ‘Bu iş modellerini başka yerlerde uygulayabilir miyiz?’ diye kafa yoruyorlar. Biz de Türkiye olarak önce kendimizden başlayarak, start-upları ve girişimleri ülkemizdeki sorunların çözümü için kullanabilmeliyiz.”

 

Fjord İş Tasarım Direktörü Selim Aykut ise; “Yapay zekâ veriden besleniyor. Ne ekerseniz onu biçiyorsunuz. Biz teknolojiyi sosyal fayda çerçevesinde düşünürken bazı şeyleri öngörmekle mükellefiz. Örneğin, Twitter’ın yapay zekâlı chatbotlarından biri her gün olumlu gönderiler paylaşırken bir anda ırkçı paylaşımlar yapmaya başladı ve kapatıldı. Bu noktada öngörülü olup, gerekli altyapıyı sağlayıp teknolojiyi imkânlar dâhilinde doğru kurgulayabilmeliyiz” dedi.

 

“İyiliğin Reklamı Olur Mu?” oturumunda konuşan İstanbul Bilgi Üniversitesi akademisyeni Itır Erhart; “İyiliğin reklamını yapmak umudu yaymaktır. Genelde etkiyi görebildiğimiz, ölçekleyebildiğimiz zaman paylaşmamıza, reklamını yapmamıza değer diye düşünüyorum. Faydalanan kişinin, doğanın veya bazen bir hayvanın hikâyesi olabilir bu, aslında burada onur kırıcı bir durum yok. Çözmeye çalıştığımız sorunu odağımıza alıp yaptığımız işin sonuçlarını mutlaka paylaşmalıyız. Yani iyiliğin reklamı olur mu? Olur. Yeter ki nasıl yapacağımızı bilelim” dedi.

 

TBWA/İstanbul Başkan Yardımcısı Toygun Yılmazer ise; “Toplum hangi konuda duyarlı? yerine ‘Kurum olarak hangi konuda sorumluluk hissediyoruz?’ sorusunu sormak daha doğru bir başlangıç. Bu soruya odaklanmak hem kurum hem de hedeflediği soruna çözüm açısından çok daha verimli sonuçlar yaratıyor” ifadelerini kullandı.

UNDP Türkiye Ülke Direktörü Claudio Tomasi; “Bugün buraya hep birlikte gezegenimizin 2030’da nasıl bir yer olacağını hayal etmeye ve sizlerin dünyanın 2030 yılındaki haliyle ilgili fikirlerinizi almaya geldik” dedi. Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Sosyal Fayda Zirvesi’nde yaptığı konuşmada; “Gençliği bilgisayar ve telefonların başından kaldırıp gönüllülük aktivitelerine yönlendirmeliyiz. Sanal dünyanın yanında, insanlara ve toprağa dokunmak gerçekten önemli, bunu teşvik ediyoruz” dedi. Mert Fırat, İyi Niyet Elçisi olduğu proje hakkında; “İhtiyaç Haritası ilk kez 2015’teki Sosyal Fayda Zirvesi’nde duyurulmuştu. Bu yaz Londra’yı, Cenevre’yi ve Zürih’i ziyaret ettik. Globalde de yapmak istediklerimizi anlattık” diyerek projeyi geliştireceklerini vurguladı. Rixos Oteller Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Fettah Tamince, etkinlikte yaptığı konuşmada; “Turizm aslında barışın, huzurun ve birlikte yaşamanın en önemli adımlarından biridir. Tesislerimizde dünyanın farklı ülkelerinden gelen insanları, bünyemizdeki farklı kültürden insanlarla beraber yaşatmaya çalışıyoruz. Amacımız gelenleri sadece güzel odalarımızda konaklatmak değil, doğal ve kültürel güzelliklerimizle de tanıştırmak” dedi.

 

“Facebook Grupları: Anlam Katan Topluluklar”

Mert Fırat, UNDP İyi Niyet Elçisi, Aktör

Zeynep Arapoğlu, Bisikletli Kadın İnisiyatifi, Yönetici

Nilay Erdem, Facebook, Kamu Politikaları Yöneticisi

0 cevaplar

Bir yorum bırakın


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir